انواع غلتک و کاربردهای آنها

اکثر سایت‌های ساختمانی برای انجام کار خود به یک زمین ثابت و مستحکم نیاز دارند. خاک باید فشرده شده و هوای زیر آن گرفته شود تا سطح زمین به آن درجه از سفتی و ثبات مورد نیاز برای تردد افراد و ماشین‌آلات برسد. تجهیزات ساختمانی خاصی برای فشرده‌سازی و صاف‌کردن زمین مورد نیاز است. برای این کار از انواع غلتک استفاده می‌شود. یکی از رایج‌ترین انواع ماشین آلات تراکم خاک، غلطک جاده است. داشتن اطلاعات کافی در مورد انواع غلتک‌های مختلف برای یک پروژه ساختمانی بسیار مهم است. اگر قصد آشنایی بیشتر با انواع غلطک‌ها را دارید، تا انتها با ما همراه باشید.

انواع غلتک

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع ماشین آلات گودبرداری

۱. غلتک استوانه‌ای (Cylindrical Rollers)

غلطک استوانه‌ای یک از انواع غلتک است که نسبتاً سبک بوده و معمولاً با دست کشیده می‌شود. این نوع از انواع غلطک‌ها از این نظر سنتی هستند که نسبتاً سبک‌وزن بوده و توسط یک نفر مورد استفاده قرار می‌گیرند. غلطک‌های استوانه‌ای عمدتاً برای پروژه‌های کوچک و خصوصی مانند کار در حیاط و منزل استفاده می‌شوند. غلطک‌های استوانه‌ای معمولاً ۱ متر قطر دارند و عموماً از آهن، سنگ یا بتن ساخته می‌شوند.

۲. غلتک های توری یا شبکه‌ای (Grid Rollers)

غلطک توری فشار تماسی بالا را با کمی ورز دادن برای اپراتور فراهم می‌کند. غلطک‌های توری نوعی غلطک هستند که دارای شبکه‌ای از میله‌های فولادی بوده و یک الگوی شبکه‌ای را روی درام فولادی ایجاد می‌کنند. شبکه همچنین ممکن است با بلوک‌های بتنی یا اتصالات فولادی برای فشار تماس بیشتر بالاست شود. این نوع از انواع غلتک‌ها عموماً پشت تراکتور یا ماشین سنگین دیگری یدک شده و کشیده می‌شوند. طراحی شبکه روی درام سیلندر فشار تماسی بالایی را در کار ایجاد می‌کند. به همین دلیل، آن‌ها برای خاک‌های با دانه‌بندی درشت، سنگ‌های هوازده و برای ساخت‌وسازهای جاده‌های و زیرسازی بسیار مناسب هستند.

بیشتر بخوانید: مهار متقابل (استرات)

۳. غلتک پنوماتیک (Pneumatic Rollers)

غلطک پنوماتیک فشار یکنواخت را در سراسر عرض تایر‌ها برای کار مورد نظر شما فراهم می‌کند. غلطک‌های پنوماتیک که گاهی اوقات غلطک‌های تایر بادی نامیده می‌شوند، نوع خاصی از انواع غلتک‌های سواری بزرگ هستند که چندین ردیف تایر لاستیکی در قسمت جلو یا عقب خود دارند. این چرخ‌های لاستیکی ۸۰ درصد سطح پوشش و فشار یکنواخت را در سراسر عرض لاستیک‌ها پخش می‌کنند. از این غلطک‌ها معمولاً برای روسازی‌ها استفاده می‌شوند و می‌توانند به صاف و صیقلی کردن پروژه کمک کنند؛ اما برای روسازی‌های قیری سرد، مخلوط سرد و لایه‌های خاک سست نیز عالی هستند.

۴. غلطک پای گوسفند (Sheepsfoot)

در غلطک‌های ضربه‌ای، وزن درام را می‌توان از طریق بالاستینگ برای فشرده‌سازی کارآمدتر افزایش داد. غلطک‌های پای گوسفند، که به‌عنوان غلطک‌های پادریایی یا ضربه‌ای نیز شناخته می‌شوند، غلطک‌هایی هستند که دارای بسیاری از شاخه‌های مستطیلی شکل به شکل پا هستند که برای فشرده‌سازی خاک و خاک رس سیلتی در عملیات راه‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وزن درام این نوع از انواع غلطک را می‌توان با بالاست کردن آن با آب، ماسه مرطوب یا نصب قطعات فولادی بر روی آن افزایش داده و کار فشرده‌سازی را با روشی کارآمدتر انجام داد. برای پروژه‌هایی با خاک رس مرطوب یا سایر خاک‌های ریزدانه در اعماق زیاد باید از این نوع غلطک استفاده شود.

۵. غلطک های چرخ‌دار یا استاتیک صاف (Smooth Wheeled or Static Rollers)

به‌طور کلی دو نوع غلطک چرخ‌دار صاف وجود دارد که به‌عنوان غلطک استاتیک شناخته می‌شوند: غلطک تک درام و دو درام.

دو درام یا پشت سر هم (Double Drum or Tandem): این نوع از انواع غلطک می‌تواند کل سطح موردنظر را به‌سرعت و به‌صورت کارآمد صاف و هموار کند. غلطک دو درام، یک درام فولادی در جلو و یکی در پشت دارد که باهم در حرکت هستند. کل بخش‌های یک بزرگراه را به کمک این نوع از انواع غلتک می‌توان به‌سرعت صاف و هموار کرد.

تک درام یا سه‌چرخ (Single Drum or Three-wheeled): غلطک‌های سه‌چرخ یا تک درام از رایج‌ترین قطعات ماشین آلات سنگین هستند. وقتی مردم به غلطک‌های جاده فکر می‌کنند، معمولاً یک غلطک سه‌چرخ را تصور می‌کنند. این نوع از انواع غلتک معمولاً یک درام فولادی در جلو و دوچرخ مخصوص در عقب دارند که می‌تواند از پنچر شدن بیشتر لاستیک‌ها جلوگیری کند. غلطک‌های تک درام به دلیل اندازه کوچک‌تر می‌توانند در فضا‌های تنگ‌تر و پروژه‌های تخصصی‌تر مانند ایجاد پایه ساختمان‌ها و سنگ‌فرش بزرگراه‌ها یا پیاده‌رو‌ها کار کنند. آن‌ها برای عالی هستند؛ اما به دلیل وزن اضافی در قسمت جلو، روی برخی از سطوح قابل استفاده نیستند.

۶. غلتک های ارتعاشی (Vibratory Rollers)

غلطک‌های ارتعاشی تقریباً مشابه غلطک‌های چرخ صاف (شامل درام تک و دوتایی) هستند. این نوع از انواع غلتک دارای یک جزء ارتعاشی تخصصی هستند که علاوه بر فشرده‌سازی سطح، آن را به لرزه درمی‌آورند. از آنجایی که خاک، آسفالت و بتن دارای فضا‌های خالی طبیعی هستند، می‌توانند باعث تاب برداشتن و فرورفتن ساختمان شده و به سازه آسیب وارد کنند. استفاده از غلطک ارتعاشی در پروژه ساخت‌وساز می‌تواند به حفظ یکپارچگی ساختاری ساختمان کمک کند.

بیشتر بخوانید: اختلاط عمیق خاک(DSM)

۷. غلطک ترانشه (Trench Rollers)

غلطک‌های ترانشه که متراکم‌کننده‌های چندمنظوره نیز نامیده می‌شوند، در انواع خاک‌های منسجمی که فشرده‌سازی آن‌ها بسیار دشوار است (مانند خاک رس) عملکرد خوبی دارند. غلطک‌های ترانشه می‌توانند تراکم بالایی را در خاک رس با استفاده از انرژی فشرده‌سازی قدرتمند خود ایجاد کنند. غلطک‌های ترانشه اغلب برای فشرده‌سازی خاک در ترانشه‌ها با ریموت و کنترل از راه دور (اپراتور در حین حرکت روی دستگاه نمی‌ایستد) استفاده می‌شوند.

برخی از کاربرد‌های رایج غلطک‌های ترانشه عبارت‌اند از:

  • ساخت خط لوله
  • توسعه تجاری، مسکونی و صنعتی
  • پر کردن سازه
  • فضا‌های کاری محدود
  • نصب برق و کابل
  • محل‌های کار دفن زباله

غلتک تراشهسخن پایانی

در این مقاله در مورد انواع غلتک صحبت کردیم و از نزدیک با انواع غلتک‌های رایج و پراستفاده آشنا شدیم. متوجه شدیم که انواع غلتک‌های مختلف برای مصارف و کاربردهای گوناگونی طراحی می‌شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مورد بحث در این پست
آخرین مطالب