طراحی ژئوتکنیک

مسائل و مخاطرات ژئوتکنیکی بخش قابل توجهی از پروژه های عمرانی و توسعه زیربنایی را شامل می گردد. در این خصوص شناسایی نحوه برخورد و ارائه راه حل برای اینگونه مخاطرات از اهمیت بالایی برخوردار است. در برخی موارد این مشکلات در حین اجرای پروژه به وجود آمده و روند پیشرفت کار را با مشکل مواجه می کنند. مسائلی نظیر کنترل نشستهای غیرهمسان، مهندسی پی های سطحی و عمیق (شمع)، روانگرایی، وجود لایه های خاک سست، کنترل و هدایت آبهای زیرزمینی از این حیث می باشند. طراحی ابنیه ژئوتکنیکی باید علاوه بر درست بودن و درنظر گرفتن تمامی مخاطرات و ریسک های احتمالی به گونه ای باشد که قابلیت اجرایی بالایی نیز داشته باشد زیرا با عدم توجه به مسائل اجرایی، روند کلی ساخت دچار اخلال شده و همین امر میتواند مشکلات عدیده ای اعم از تاخیر و … را برای کارفرما و سایر پیمانکاران بوجود آورد. همچنین باتوجه به اینکه طراحی ابنیه ژئوتکنیکی نیاز به هماهنگی و درک نسبت به طراحی سازه ای یک پروژه دارد. برای مثال زمانیکه ظرفیت باربری یک خاک متناسب با سازه طراحی شده برای ساخت روی آن نباشد نیاز به بهسازی بستر احساس خواهد شد. این بهسازی باید به گونه ای باشد که بتواند نیاز های طرح سازه ای را مرتفع کرده و در عین حال کمترین هزینه را برای کارفرما در برگیرد.

علاوه بر موارد فوق، بدلیل وجود عدم قطعیت در پروژه های ژئوتکنیکی در حین طراحی و مواجه با مشکلات گوناگون ناشی از تغییرات در لایه بندی خاک و یا عدم برآورد درست از رفتار خاک، نیاز است تا یک مشاور ژئوتکنیک در حین ساخت ابنیه ژئوتکنیکی در کنار پروژه باشد تا بتواند در مواقع مواجهه با این مشکلات با ارائه پیشنهادات خلاقانه، درست و اجرایی به برطرف شدن این موانع کمک کند.

 

فعالیت تخصصی شرکت ابـرند در بخش مهندسی ژئوتکنیک شامل تمامی مراحل انجام مطالعات اولیه، ارائه مشاوره، طراحی ابنیه ژئوتکنیکی مختلف نظیر پایدارسازی گودهای عمیق به روش نیلینگ، انکراژ، استرات، خرپا و تاپ داون و همچنین بهسازی خاک به روش میکروپایل، اختلاط عمیق، جت گروتینگ و … در اقصی نقاط ایران با بکارگیری کارشناسان مجرب و دستگاه های روز دنیا و استفاده از آخرین نسخه نرم افزارهای مطرح می باشد.

شرکت مهندسی ابرند با بهره گیری از تجربه بالا و دانش مدیران خود و همچنین همکاری با پرسنل متعهد، مسئولیت پذیر و بهره مند از دانش فنی بالا آمادگی خود را مبنی بر طراحی، ساخت و مشاوره ابنیه ژئوتکنیکی اعلام میدارد.