بولدوزر‌ چیست؟

در این مقاله قصد داریم با مفهوم بولدوزر آشنا شویم. بولدوزر یک تراکتور بزرگ است که یک بیل بزرگ و تیغه مانند در قسمت جلویی آن تعبیه شده است و با استفاده از خطوط فلزی ریلی، روی چرخ‌های زنجیر مانند خود حرکت می‌کند. بولدوزر در واقع نوعی خاک‌گیر است که معمولاً برای جابجایی زمین و پاک‌سازی زباله از یک منطقه استفاده می‌شود. این ماشین‌ آلات خاکی گاهی اوقات به اختصار، دوزر نامیده می‌شوند.

بلدوزر چیست؟

بولدوزرها ماشین آلات گودبرداری هستند که اغلب در پروژه‌های ساختمانی بزرگ و کوچک، راه‌سازی، معادن، کشاورزی، کارخانه‌های صنایع سنگین و حتی گاهی اوقات کاربرد‌های نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بولدوزر‌ها مجهز به یک تیغه فلزی در قسمت جلویی خود هستند که برای فشار وارد کردن به مواد طراحی شده است. برای آشنایی بیشتر با مفهوم، ساختار و کاربردهای انواع بولدوزر تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

بولدوزر

بولدوزر‌ها بزرگ و فوق‌العاده قدرتمند هستند و از آن‌ها برای فشار دادن موادی مانند خاک، ماسه، قلوه سنگ و انواع سنگ استفاده می‌کنند. لاستیک‌های پهن آن‌ها به توزیع وزن کمک می‌کند و فشار وارده به زمین را کاهش می‌دهد. در نتیجه، از فرورفتن بولدوزر در شرایط شنی یا گلی جلوگیری می‌کند. این ساختار ریلی در قسمت چرخ‌ها همچنین کشش و تحرک فوق‌العاده‌ای را در زمین‌های ناهموار در اختیار بولدوزر و اوپراتور آن قرار می‌دهد.

بولدوزر‌ها با طراحی منحصربه‌فرد خود، برای جاده‌سازی، ساخت‌وساز، معدن، جنگلداری، پاک‌سازی زمین، توسعه زیرساخت‌ها و سایر پروژه‌هایی که نیاز به تجهیزات بسیار متحرک، مستحکم و پایدار در زمین دارند، بسیار مناسب هستند. آن‌ها قادر به انجام طیف وسیعی از پروژه‌های حفاری هستند و می‌توانند به همراه سایر ماشین آلات برای به حداکثر رساندن قابلیت‌های فنی و سازه‌ای، مورد استفاده قرار گیرند.

دو قطعه کلیدی یک بولدوزر تیغه و چاک دهنده (Ripper) آن هستند. تیغه‌های بولدوزر انواع مختلفی دارند، از جمله تیغه‌های S، تیغه‌های U و تیغه‌های S-U. هر نوع تیغه قابلیت‌ها و هدف خاص خود را داشته و از طراحی خاصی برخوردار است. تیغه‌ها را هم می‌توان به‌صورت مستقیم و هم به‌صورت کج و زاویه‌دار روی قاب نصب کرد.

چاک دهنده‌ها ساقه‌های بلند و پنجه مانندی هستند که می‌توان آن‌ها را در پشت بولدوزر نصب کرد تا مواد سخت و ضربه خورده را شل کند. چاک دهنده علاوه بر سست کردن خاک در کار‌های کشاورزی و ساختمانی، می‌تواند سنگ یا سنگفرش را نیز به قطعات کوچک و با قابلیت حمل آسان بشکند.

بلدوزر چیست؟

یک بولدوزر مدرن متشکل از یک شاسی ترکر، قفس محافظ راننده (کابین)، پنجه چاک دهنده در عقب و انواع تیغه‌های نصب شده در جلو است. در کاربری‌های نظامی، برای حفاظت و قدرت تخریب بیشتر، پوشش زرهی خاصی را نیز به یک بولدوزر استاندارد اضافه می‌کنند.

اولین مدل‌های بولدوزر کمی بیشتر از تراکتور‌های کشاورزی مجهز به صفحات مستقیم نصب شده در جلو برای محوطه‌سازی و شخم زدن بودند. سازندگان تجهیزات خاکبرداری طراحی‌های اولیه را اصلاح کردند و تیغه جلویی را برای افزایش قدرت برش، به‌صورت منحنی درآوردند. یکی دیگر از اصلاحات، اضافه شدن یک پنجه چاک دهنده در قسمت عقب برای شکستن تخته سنگ‌ها و بخش‌هایی از مصالح جاده بود.

انواع مختلفی از بولدوزر وجود دارد که می‌توانید بسته به پروژه خاص خود از آن‌ها استفاده کنید. نوع زمینی که روی آن کار می‌کنید، نوع پروژه شما و سایر معیار‌ها و شرایط محیطی، عوامل کلیدی هستند که باید هنگام انتخاب بولدوزر در نظر بگیرید. بولدوزر مناسب برای کارایی و ایمنی پروژه شما بسیار مهم است.

در ادامه با انواع اصلی بولدوزر آشنا شده و ویژگی‌های کلیدی هر بولدوزر را مشخص خواهیم کرد.

 

بیشتر بخوانید: پایدارسازی گود

 

بولدوزر خزنده یا کراولر (Crawler Bulldozer)

گاهی اوقات از بولدوزر خزنده به‌عنوان بولدوزر کامیونی یاد می‌شود و بیشتر شبیه به تراکتور است. این نوع از انواع بولدوزر برای جابجایی مواد سنگین از یک منطقه به منطقه دیگر عالی است. این بولدوزر برای عبور از زمین‌های متراکم و نامنظم ایده‌آل است، چرا که از کشش بسیار خوبی برخوردار است. خزنده‌های بزرگ‌تر دارای چاک دهنده‌هایی هستند که به خرد کردن و پاک‌سازی زمین‌های متراکم کمک می‌کنند.

بولدوزر چرخ‌دار (Wheel Bulldozer)

این نوع از انواع بولدوزر گاهی اوقات به‌عنوان بولدوزر تایر نیز شناخته می‌شود و معمولاً بزرگ‌تر از بولدوزر خزنده است. بولدوزر چرخ‌دار قدرت مانور بیشتری نسبت به خزنده دارد زیرا تایر‌های آن هندلینگ کلی بهتری را ارائه می‌دهند. همچنین دارای فرمان هیدرولیک کاملاً مفصلی است و در محور کوچک‌تری حرکت می‌کند. این دستگاه همچنین برای استفاده در زمین‌های نرم یا حساس ایده‌آل است، چرا که تایر‌ها در حالت کلی، نرم‌تر و منعطف‌تر از چرخ‌های زنجیری ریلی هستند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مورد بحث در این پست
آخرین مطالب