کامیون میکسر بتن چیست؟

در این مقاله قصد داریم در مورد کامیون میکسر بتن صحبت کنیم و از نزدیک با کارکرد این ماشین آلات پرمصرف در حوزه ساخت‌وساز آشنا شویم. کامیون میکسر بتن وسیله‌ای است که به‌طور همگن بتن، سنگدانه‌هایی مانند ماسه یا شن و آب را برای تشکیل بتن ترکیب (میکس) می‌کند. به عبارت دیگر، کامیون میکسر بتن دستگاهی نیرومند است که بتن را با آب و سنگدانه‌هایی مانند ماسه یا شن نخودی مخلوط می‌کند تا بتن مورد نیاز برای ساخت‌وساز را در اختیار ما قرار دهد و یک جایگزین مناسب و باصرفه برای مخلوط کردن بتن با دست است. خانواده میکسر‌های بتن از کامیون‌های اختلاط تجاری بسیار بزرگ تا میکسرهای کوچک‌تر و قابل حمل (که گاهی اوقات به آن مینی میکسر گفته می‌شود) را دربر می‌گیرد. یک میکسر بتن عمدتاً از یک موتور، یک درام چرخان و اغلب یک لوله تشکیل شده است. در داخل درام، مواد مورد استفاده برای ساخت بتن به دور خود می‌چرخند و به‌طور یکنواخت باهم مخلوط می‌شوند، سپس برای اجرا و شکل‌گیری به‌صورت نرم و مرطوب نگهداری می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با کامیون میکسر بتن تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

بیشتر بخوانید: تزریق با فشار بالا

کامیون میکسر بتنکامیون میکسر چگونه کار می‌کند؟

کارکرد کامیون میکسر بتن به این صورت است که مواد خشک و آب را به‌عنوان ورودی وارد مخزن خود می‌کند، در حین حرکت یا به‌صورت درجا، مواد ورودی را میکس می‌کند و بتن آماده برای ساخت‌وساز را به‌عنوان خروجی در اختیار ما قرار می‌دهد. در حالی که کامیون در حال حرکت است، درام می‌چرخد تا بتن را هم زده و در حالت مرطوب (مایع) نگه دارد تا زمانی که برای تحویل به محل مناسب آماده شود. آشنایی با انواع دامپر می‌تواند به شما کمک کند تا اهمیت تولید بتن در محل پروژه را بهتر درک کنید.

داخل درام یک تیغه چندمنظوره قرار دارد. این تیغه که در طول درام قرار گرفته است، به شکل مارپیچ طراحی می‌شود. این تیغه با چرخش مارپیچی خود بتن را مخلوط می‌کند. هنگامی که چرخش درام در جهت دیگر معکوس می‌شود، مارپیچ به‌عنوان یک پیچ آرمیدس به سمت دهانه درام می‌چرخد.

بیشتر بخوانید: اختلاط عمیق خاک

موارد استفاده از انواع کامیون میکسر بتن

بازار امروز به‌طور فزاینده‌ای به همگنی ثابت و زمان اختلاط کوتاه نیاز دارد تا درخواست‌ها برای تولید صنعتی بتن آماده و بیشتر برای بتن پیش‌ساخته/پیش‌تنیده را پوشش دهد. این نیاز در صنعت، باعث به‌کارگیری فناوری‌های جدید برای تولید بتن شده است.

بنابراین، در سراسر جهان، میکسر‌های دسته‌ای دو شفت برای تولید بتن با کیفیت بالا اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند. این کامیون‌های میکسر بتن آشفتگی بسیار بالایی را به مخلوط وارد می‌کنند و تنها در حدود ۳۰ ثانیه (زمان اختلاط)، به حدود ۹۵ درصد همگنی دست پیدا می‌کنند.

یک کامیون میکسر بتن تجاری بزرگ برای اختلاط و حمل حجم زیادی از بتن برای استفاده در محل ساختمان استفاده می‌شود. برای حجم‌های کوچک‌تر بتن، معمولاً تا دو یارد مکعب (۱. ۸۳ متر مکعب)، یک میکسر بتن قابل حمل (مینی میکسر) کافی است. یک میکسر بتن قابل حمل معمولاً با برق کار می‌کند و برای حمل‌ونقل راحت‌تر روی پایه‌های چرخ‌دار قرار می‌گیرد.

کامیون میکسر بتن

یک میکسر بتن معمولی از یک درام گردان برای مخلوط کردن اجزا استفاده می‌کند. برای کار‌های با حجم کمتر اغلب از میکسر‌های قابل حمل بتن استفاده می‌شود تا بتوان بتن را در محل ساخت‌وساز تولید کرد و به کارگران زمان کافی برای استفاده از بتن (قبل از سخت شدن) را داد.

برای صاحبان خانه‌هایی که پروژه‌های بتنی کوچک مانند پاسیو، تعمیر پیاده‌رو یا دال کوچک را انجام می‌دهند، یک میکسر بتن قابل حمل برای به حداکثر رساندن کارایی ضروری است. پروژه‌های بزرگ‌تر، مانند احداث یک جاده یا زمین بسکتبال، به یک کامیون میکسر بتن تجاری نیاز دارد. میکسر‌های بتن تجاری نیاز به دسترسی به فاصله نسبتاً نزدیک از پروژه دارند.

مزایای کامیون‌های میکسر بتن

زمان

صرفه‌جویی در زمان توسط کامیون میکسر بتن به این معنی است که شما هنگامی که وارد یک پروژه ساخت‌وساز می‌شوید، بسیار مهم است که بتن مورد نیاز خود را به‌صورت روزانه و تضمینی در اختیار داشته باشید تا پروژه را در زمان از پیش تعیین‌شده به اتمام برسانید. این یک مزیت ضروری در هنگام کار در یک پروژه ساخت‌وساز در یک مهلت محدود است و بسیار مهم است که بتن موردنیاز، به‌موقع به دست شما برسد.

ظرفیت

کامیون‌های میکسر بتن ظرفیت‌های مختلفی دارند که برای پروژه‌های گوناگون در نظر گرفته شده‌اند. علاوه بر این، استفاده از یک کامیون میکسر بتن، ظرفیت تولید بتن را در مقایسه با نیروی دست، بسیار بالاتر برده و اتمام پروژه در موعد مقرر را تضمین می‌کند.

هزینه

استفاده از کامیون میکسر بتن منجر به صرفه‌جویی در هزینه‌های نیروی کار و صرفه‌جویی در زمان می‌شود. همچنین استفاده از کامیون میکسر بتن، عیار، یکنواختی و گرانروی ثابت بتن را تضمین می‌کند. تضمینی که در بتن‌سازی توسط نیروی دست به هیچ عنوان وجود ندارد.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد کامیون میکسر بتن صحبت کردیم و از نزدیک با نحوه کارکرد این ماشین آلات صنعتی پرکاربرد آشنا شدیم. متوجه شدیم که استفاده از انواع کامیون‌های میکسر بتن، مزایای زیادی دارد و منجر به صرفه‌جویی در زمان، هزینه و حجم کار می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مورد بحث در این پست
آخرین مطالب
خرپا در سقف شیروانی و انواع آن
سازه

خرپا در سقف شیروانی و انواع آن

خرپا در سقف شیروانی از انواع مختلفی برخوردار است و بسته به نوع موارد استفاده آن، در کاربردهای مختلف به کار گرفته می‌شود. در این مقاله با بررسی انواع آن به آشنایی بیشتر با آن پرداخته شده است. … ادامه مطلب